Zgaga: jak ją zwalczyć domowymi sposobami?

Zgaga u kobiet

Która z nas nie czerpie ogromnej radości z jedzenia, zwłaszcza gdy idealnie ono trafia w nasze kubki smakowe? Jednak bardzo często tę przyjemność odbiera nam paląca zgaga, która skutecznie potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. W aptekach można znaleźć wiele środków przeciwdziałających nadkwasocie, jednak istnieją domowe metody, które okazują się skuteczne w walce ze zgagą. Ich wielką zaletą jest wykorzystanie naturalnych składników, które nie powodują efektów ubocznych jak w przypadku niektórych suplementów diety. Zatem co stosować na zgagę?

Czym jest zgaga?

To nic innego jak nadmierna produkcja kwasów trawiennych, które cofając się w górę przełyku powodują nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Nadkwasocie najczęściej towarzyszy uczucie palenia na wysokości mostka, lub znacznie wyżej, w okolicy krtani lub gardła. Zgaga pojawiająca się sporadycznie nie stanowi powodu do niepokoju, jednak nasilające się objawy mogą być przyczyną problemu mającego przyczynę znacznie głębiej niż jedzenie w pośpiechu.

Kiedy pojawia się zgaga?

Problemy ze zgagą pojawiają się w momencie, kiedy osłabieniu ulega mięsień dolnego zwieracza przełyku, który oddziela go od żołądka. Działa on jak naturalna blokada uniemożliwiająca cofanie się treści żołądkowej do przełyku i innych części układu pokarmowego. U osoby, która odczuwa palący ból w klatce piersiowej może to być objaw tymczasowego upośledzenia pracy dolnego zwieracza przełyku lub przejaw przewlekłej choroby refluksowo-żołądkowej.

Nadkwasota: czego unikać?

Pojawiający się „ogień” w przełyku może być spowodowany spożywaniem pokarmów, które w największym stopniu przyczyniają się do zaburzenia pracy układu pokarmowego. W takiej sytuacji należy unikać takich produktów jak kawa, herbata, alkohol, napoje gazowane, czekolada czy mięta. Zgagę powodują również smażone potrawy obfitujące w tłuszcz, a także dania ostre i kwaśne. Warto unikać także przetworów mlecznych, które w mniejszym bądź większym stopniu powodują nadkwasotę.

Domowe sposoby na zgagę

W wielu przypadkach walki z nawracającą zgagą wystarczy stosowanie domowych metod, które pomagają przywrócić radość z jedzenia. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli naturalne produkty i napary okazują się nieskuteczne, wizyta u lekarza może być nieunikniona. Zanim jednak wybierzemy się po pomoc do specjalisty, warto wypróbować kilka ciekawych sposobów na zgagę, które stosowały nasze mamy czy babcie.

Sposoby na zgagę: herbata z imbirem

Bardzo popularne rozwiązanie, które pomaga zneutralizować działanie soków trawiennych. Imbir od lat stosowany jest w medycynie naturalnej, gdyż wykazuje się niezliczonymi właściwościami prozdrowotnymi. Substancje znajdujące się w korzeniu imbiru wspierają pracę żołądka, dlatego warto przyrządzić sobie domowy napar imbirowy i wypić go na co najmniej pół godziny przed zjedzeniem posiłku.

Sposoby na zgagę: prażone migdały

Równie skuteczną bronią w walce z nadkwasotą są migdały, które świetnie wpływają na pracę układu pokarmowego. W odróżnieniu od herbaty imbirowej, prażone migdały należy zjeść tuż po spożytym posiłku. Co ważne, z ich ilością nie należy przesadzać – są one dość kaloryczne, dlatego wystarczy zaledwie ich mała garść, by zauważyć pozytywne efekty.

Sposoby na zgagę: soda oczyszczona

Soda oczyszczona zawiera związki chemiczne, które pomagają zneutralizować kwasowy odczyn soków trawiennych. Powinno się ją przyjmować w postaci roztworu, gdzie na jedną szklankę wody przypada pół łyżeczki proszku. Tak przygotowaną miksturę należy stosować z ostrożnością – soda oczyszczona wykazuje się dużą zawartością soli, która może powodować występowanie niepożądanych efektów ubocznych.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz