Nadmierne wypadanie włosów – jak sobie z nim poradzić?
Gęste, zadbane włosy to obiekt pożądania wielu z nas. Jednak pomimo usilnych starań trudno cieszyć się grubymi, zdrowymi włosami, kiedy ich krucha i delikatna struktura do zasługa uwarunkowań genetycznych. W drodze do idealnych włosów przeszkodą nie do pokonania wydaje się również ich nadmierne wypadanie, które może być spowodowane innymi czynnikami niż nieprawidłowa pielęgnacja. Postępujący proces degeneracji włosów może być wynikiem różnych chorób, których zdiagnozowanie jest kluczem do zapobiegnięcia ich całkowitej utracie.
Wypadanie włosów – kiedy zacząć się niepokoić?
Wypadanie włosów to proces w pełni naturalny, który służy wymianie każdego włosa na nowy. Zdrowa osoba traci ich od 50 do 150 dziennie, co nie powinno wzbudzać większych podejrzeń. Górna granica ilości utraconych włosów najczęściej jest charakterystyczna dla kobiet, które mogą pochwalić się bujną czupryną. Co jednak w momencie, kiedy włosy coraz bardziej się przerzedzają? Czasem jest to wynik osłabionego organizmu, przez co cykl wzrostu włosów może zostać zaburzony. Powody do niepokoju powinny pojawić się w sytuacji, gdy nadmierne wypadanie włosów utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny
Łysienie u kobiet należy do jednych z najbardziej wstydliwych problemów, który pozbawia pewności siebie i obniża samoocenę. Wbrew pozorom nie jest to jednak rzadko spotykana dolegliwość – wypadanie włosów dotyczy coraz młodszych kobiet. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele, włączając w to czynniki środowiskowe, jak i poważne schorzenia, których leczenie okazuje się długotrwałym procesem.
Łysienie – czynniki zewnętrzne
Osłabienie mieszków włosowych oraz nieregularny cykl powstawania nowych włosów mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi i złymi nawykami, których wyeliminowanie często pomaga przywrócić włosom ich dawny wygląd. Nadmierne wypadanie włosów nierzadko związane jest z nieodpowiednią dietą ubogą w witaminy, mikroelementy i tłuszcze biorące udział w procesie produkcji nowych włosów. Częsta koloryzacja czy stosowanie chemicznych produktów do stylizacji włosów również destrukcyjnie wpływają na strukturę włosów, podobnie zresztą jak zabiegi termiczne (prostowanie, suszenie). Duże wahania temperatury i wilgotności powietrza także mogą osłabiać nasze włosy. Do ich utraty bardzo często prowadzą zatrucia chemikaliami i metalami ciężkimi jak rtęć czy arsen.
Łysienie – czynniki chorobowe
Nadmierna utrata włosów może być oznaką poważnych schorzeń, które zaburzają prawidłową produkcję nowych kosmyków. Należą do nich: zaburzenia hormonalne takie jak choroby tarczycy czy menopauza, choroby autoimmunologiczne jak łysienie plackowate, grzybica skóry głowy, toczeń układowy, przewlekłe infekcje wirusowe i bakteryjne. Przyjmowanie niektórych leków również przyczynia się do łysienia. Są to m.in. środki antykoncepcyjne, immunosupresyjne, przeciwzakrzepowe czy nasercowe. Po jednoznaczną diagnozę warto udać się do trychologa, który ustali przyczynę problemu.
Sposoby na wzmocnienie włosów
Niektóre domowe metody pomagają zwalczyć problem nadmiernego wypadania włosów. Warto wypróbować naturalne maski regeneracyjne na bazie jajka, oleju rycynowego czy siemienia lnianego. Warto również wprowadzić do swojej diety produkty bogate w cynk i żelazo, unikając jednocześnie wysoko przetworzonego jedzenia. Z korzyścią dla włosów zadziała również wyeliminowanie zabiegów fryzjerskich nadmiernie obciążających skórę głowy oraz strukturę włosów. Można również poddać się keratynowym i kolagenowym zabiegom wzmacniających włosy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.