Udar słoneczny: jak się przed nim chronić?
Przed nami kilka miesięcy słonecznej pogody u wysokich temperatur, które szczególnie zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ludzki organizm jest stałocieplny co oznacza, że potrafi przystosować się do zmiennych temperatur zewnętrznych dzięki wielu procesom regulacyjnym. Nadmierne upały stanowią jednak niemałe zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Latem nietrudno o udar słoneczny, którego nie można bagatelizować. Jak zatem uchronić się przed udarem cieplnym i jak go rozpoznać?
Co to jest udar słoneczny?
Z udarem słonecznym mamy do czynienia w momencie, kiedy nasz organizm nie potrafi poradzić sobie z oddaniem nadmiaru ciepła na zewnątrz. Zaburzeniom termoregulacji towarzyszy utrata wody i elektrolitów, poprzez których wydalanie ciało zaczyna bronić się przed nadmiernym przegrzaniem. Udar słoneczny może przebiegać niemal bezobjawowo, ale równie często powoduje dolegliwości, które mogą mieć szkodliwy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Udar słoneczny: kto jest najbardziej narażony?
W grupie najwyższego ryzyka znajdują się osoby starsze, które cierpią na choroby układu krążenia czy układu oddechowego, co wcale nie oznacza, że osoby młode są całkowicie niepodatne na przegrzanie organizmu. Udar słoneczny coraz częściej dotyka osoby w sile wieku, które nie przestrzegają podstawowych zasad ochrony przed nadmierną ekspozycją na wysokie temperatury. Odwodnienie i wyczerpanie organizmu spowodowane intensywną aktywnością fizyczną, przebywanie w nieklimatyzowanych, dusznych pomieszczeniach czy w końcu picie alkoholu przyczyniają się do powstawania udarów słonecznych.
Udar słoneczny a opalanie
Kąpiele słoneczne w najbardziej upalne dni to prosty przepis na przegrzanie organizmu. Marząc o pięknej opaleniźnie bardzo często poddajemy się ekspozycji na mocne promieniowanie słoneczne, które występuje zazwyczaj między 11 a 15. W ten sposób narażamy się nie tylko bolesne poparzenia słoneczne zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, ale również pozbawiamy organizm możliwości optymalnej termoregulacji. Opalanie to najczęstsza przyczyna pojawiania się udarów słonecznych, dlatego należy robić to z głową i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Udar słoneczny: objawy
Przegrzany organizm zaczyna wysyłać pierwsze niepokojące sygnały już po kilku godzinach przebywania w szkodliwych warunkach. Bardzo często zaczyna się od lekkich zawrotów głowy, podwyższonej temperatury ciała, dreszczy czy uczucia zmęczenia. W miarę pogłębiania się złego stanu zdrowia związanego z zaburzeniami termoregulacji ciała dochodzą także wymioty, nudności, bóle głowy, bóle mięśni, kołatanie serca czy nadmiernie przesuszona skóra. Przy poważniejszych udarach słonecznych temperatura ciała gwałtownie wzrasta, nierzadko powyżej 40 stopni, co stanowi ogromne zagrożenie dla życia. Mogą także wystąpić epizody padaczkowe czy problemy z koordynacją ruchową, co ma związek z zaburzoną pracą układu nerwowego.
Udar słoneczny: jak zapobiegać?
Nie trzeba wyjeżdżać w rejony tropikalne, by być narażonym na udar słoneczny. Nasz polski klimat również stwarza wiele zagrożeń dla naszego organizmu. Należy przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, a także przebywania w gorących pomieszczeniach pozbawionych stałego dopływu świeżego, chłodnego powietrza. Podczas opalania trzeba zawsze pamiętać o nakryciu głowy i schładzaniu organizmu poprzez przyjmowanie zimnych płynów czy przebywanie w zacienionych miejscach. Lepiej również zrezygnować z alkoholu oraz kawy i herbaty, które jako napoje moczopędne przyczyniają się do nadmiernego odwodnienia organizmu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.