Rekonstrukcja piersi – jak wygląda zabieg?
Zabieg rekonstrukcji piersi umożliwia przywrócenie utraconego kształtu i objętości piersi, które zostały usunięte w wyniku mastektomii, zniekształcenia lub choroby. Dobór implantów zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki, jej rozmiaru piersi i historii leczenia. Operacja jest podobnie inwazyjna jak powiększanie piersi i wymaga znieczulenia, a proces rehabilitacji może być dłuższy niż w przypadku innych procedur, takich jak podniesienie piersi.
Rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą
Rekonstrukcja piersi przy użyciu ekspanderoprotezy polega na implantacji protezy pod skórę, która w początkowej fazie służy jako ekspander i rozciąga skórę. Dzięki temu jeden zabieg wystarcza do uzyskania pożądanego efektu. Cała operacja trwa kilka godzin, ale pacjentka może spędzić w szpitalu nawet pięć dni podczas rekonwalescencji.
Rekonstrukcja piersi ekspanderami wymienianymi na implant
Rekonstrukcja piersi metodą wymiany ekspandera na implant jest zabiegiem, który wymaga kilku etapów. W pierwszej fazie implant ekspanderowy jest wszczepiany pod skórę i stopniowo rozciąga tkankę. Następnie, po kilku tygodniach lub miesiącach, ekspander jest zastępowany implantem. Należy jednak pamiętać, że proces rekonstrukcji przy użyciu implantów nie zawsze jest w stanie odwzorować dokładnie kształtu i wielkości pierścienia piersiowej. Dodatkowo, pierś może nie mieć naturalnego kształtu i opadać inaczej niż naturalna pierś.
Rekonstrukcja piersi tkankami własnymi
Rekonstrukcja piersi z użyciem własnych tkanek może być przeprowadzana za pomocą metody TRAM lub LD. W pierwszej z nich wykorzystywany jest mięsień brzucha, natomiast w drugiej – mięsień grzbietu. Oba te sposoby pozwalają na uzyskanie bardzo naturalnego efektu, który zbliżony jest do wyglądu prawdziwej piersi. Ostateczna decyzja co do wyboru odpowiedniej metody rekonstrukcji jest podejmowana podczas konsultacji z lekarzem specjalistą.
Rekonstrukcja piersi własnymi tłuszczem
Rekonstrukcja piersi z użyciem własnego tłuszczu jest niewielkim zabiegiem, polecany przede wszystkim dla kobiet osłabionych po chemioterapii lub radioterapii. Podczas rekonstrukcji przeszczepia się tłuszcz z innych części ciała, takich jak brzuch czy uda, co pozwala na uzyskanie naturalnego efektu. Metoda ta jest również atrakcyjna dla kobiet, które unikają implantów i preferują naturalny wygląd piersi. Wzbogacenie tłuszczu o komórki macierzyste przyspiesza proces gojenia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.