Psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta w Lublinie – kogo wybrać

Wymienieni w tytule specjaliści tak naprawdę zawodowo zajmują się tym samym — pomocą drugiemu człowiekowi. Biorąc to pod uwagę, mogłoby się wydawać, że nie ma znaczenia, do którego z nich udasz się na wizytę. Nic bardziej mylnego. Psychiatra, psycholog i psychoterapeuta to trzy odrębne zawody. Każdy z tych specjalistów w inny sposób zajmuje obszarem chorób psychicznych. Zobacz, czym różni się sposób pracy psychiatry, psychologa i psychoterapeuty.
Psychiatra
Psychiatrą nazywamy osobę, która jest lekarzem (ukończyła studia medyczne). Do jej codziennych zawodowych zadań należy diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych. Psychiatra to jedyna osoba z wyżej wymienionych specjalistów mogąca zdecydować o ewentualnej farmakoterapii i przepisaniu określonych leków na receptę. Jako lekarz ma także możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego czy skierowania do szpitala. Do psychiatry nie umówisz się na psychoterapię — nie ma on odpowiednich uprawnień do prowadzenia takich spotkań (chyba że ukończył czteroletnie szkolenie dedykowane przyszłym psychoterapeutom).
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia magisterskie humanistyczne oraz czteroletnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Specjalista ten może prowadzić określoną lub nieokreśloną w czasie psychoterapię w nurcie, w którym się szkolił. Psychoterapeuta udzieli Ci pomocy, jeśli zmagasz się z depresją, różnego rodzaju zaburzeniami czy lękami. Taka osoba jest odpowiednio wykwalifikowana, aby pomóc Ci podnieść jakość i komfort życia, lepiej zrozumieć funkcjonowanie w rzeczywistości oraz spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Pamiętaj jednak, że taka pomoc może trochę potrwać. Aby być pewnym, że wybrałeś dobrego specjalistę, zapoznaj się z dostępnymi w Internecie opiniami na temat różnych terapeutów. Możesz również podpytać znajomych lub rodzinę, czy znają zaufanego psychoterapeutę. Empatycznych i wykwalifikowanych pracowników na pewno spotkasz w gabinecie psychoterapii w Lublinie.
Psycholog
Psycholog to inaczej magister psychologii, a więc osoba, która ukończyła pięcioletnie studia psychologiczne uczące rozumienia zjawisk zachodzących w ludzkiej psychice. Psychologowie zajmują się między innymi wydawaniem orzeczeń i opinii na określony temat, ale nie tylko. Mogą także przeprowadzać teksty psychologiczne oraz udzielać porad w zakresie psychoedukacji. Psycholog nie ma uprawnień do tego, aby prowadzić psychoterapię (chyba że — podobnie jak psychiatra — ukończy specjalnie uprawniające do tego szkolenie). Zawód ten nie jest nakierowany wyłącznie na pracę z osobami chorymi. Istnieją bowiem różne odmiany psychologii, jak chociażby psychologia reklamy, sportu czy pracy.
Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta — kogo wybrać
W pierwszej kolejności warto udać się na wizytę do psychiatry lub psychologa. Wybrana przez Ciebie osoba orzeknie, czy potrzebne będą leki, czy wystarczy rozpocząć terapię pod okiem psychoterapeuty. Dobrą wiadomością jest to, że wszyscy Ci specjaliści nie rywalizują ze sobą, a wręcz przeciwnie — bardzo często współpracują w trosce o dobro pacjenta. Nie martw się zatem, jeśli okaże się, że poszedłeś do nieodpowiedniej osoby. Możesz być pewien, że specjalista, którą wybrałeś, wskaże Ci słuszną drogę. Nie bój się także zadawać nurtujących Cię pytań. Możesz na przykład zasięgnąć rzetelnych i dokładnych informacji na temat odpowiedniego dla Ciebie nurtu terapii — humanistycznej, psychodynamicznej czy terapii poznawczo-behawioralnej. Niezależnie od tego, do którego specjalisty się wybierzesz — psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty — każdy z nich na pewno pomoże Ci z Twoim problemem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.