Jak zachęcić malucha do aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna u dzieci

Ruch powinien być stałym elementem życia każdego człowieka i to niezależnie od wieku. Nawyki wypracowane przez dziecko już od jego najmłodszych lat życia mają realny wpływ na jego przyszły stosunek do aktywności fizycznej. Dzieci we współczesnym społeczeństwie znacznie częściej sięgają po telefon i tableta niż po piłkę czy skakankę. Można jednak to zmienić – już nasza w tym głowa, żeby maluch dostrzegał prawdziwą przyjemność w uprawiania sportu, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Zatem jak zachęcić dziecko do zażywania więcej ruchu?

Dziecko i ruch: forma zabawy

Najmłodsi bardzo często upatrują w sporcie rodzaju kary, która jest konsekwencją złego zachowania. Nie można jednak karcić dziecka każąc mu przebiec kilka kółek wokół domu czy zrobić sto przysiadów. Jest to prosty sposób na to, aby raz na zawsze zniechęcić dziecko do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Warto pokazać maluchowi, że aktywność fizyczna może być bardziej atrakcyjna niż granie w gry czy oglądanie telewizji. Wystarczy odrobina kreatywności i zachęty.

Dziecko i ruch: nie tylko dla zwycięzców

Zawodowy sport wywołuje na świecie ogromne emocje, a najlepsi z najlepszych z różnych dyscyplin sportowych stają się gwiazdami światowego formatu. Każda mama pragnie, aby jego dziecko zawsze wygrywało i zdobywało największe laury. Jednak przelewanie własnych ambicji na malucha to dla niego ogromna presja, dlatego warto mu pokazać, że grunt to czerpać ogromną radość z gry w piłkę czy grania w tenisa. Nie każde dziecko musi posiadać talent na miarę Rogera Federera czy Leo Messiego – najważniejsze, by na twarzy dziecka pojawiał się szeroki uśmiech.

Dziecko i ruch: przykład idzie z góry

Zmuszanie dziecka do aktywności fizycznej, podczas gdy same nie robimy nic, aby zachować dobrą formę to czysta hipokryzja. Maluchy uwielbiają nas naśladować i podświadomie czerpią wzorce z naszych codziennych nawyków. Warto zatem świecić dobrym przykładem i pokazać, że spacery czy jazda na rowerze to ogromna frajda. Co więcej, wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to również okazja do zacieśnienia więzi i poznania swojej pociechy z nieco innej strony niż dotychczas.

Dziecko i ruch: do wyboru, do koloru

Dyscyplin sportowych nie brakuje więc dlaczego ograniczać się tylko do tych najbardziej popularnych? Dzieci mają to do siebie, że szybko się nudzą, dlatego trzeba non stop wykazywać się elastycznością i pomysłowością, aby wreszcie trafić w gusta naszego dziecka. W polskich miastach powstaje coraz więcej klubów i szkółek sportowych skupiających młodych adeptów gier zespołowych czy sportów zimowych. Zajęcia sportowe w grupie to nie tylko doskonały sposób na dbanie o formę fizyczną i zdrowie, ale i szansa na ukształtowanie umiejętności komunikacyjno-społecznych.

Dziecko i ruch: porównywaniom mówimy NIE

Dlaczego moje dziecko zamyka się w sobie, nie chce uczestniczyć w imprezach sportowych i jak ognia unika wszelkich form aktywności fizycznej? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy nieświadomie dokładają cegiełkę do jawnej niechęci malucha do sportu. Porównywanie dziecka do starszego rodzeństwa czy rówieśników nie przyniesie pozytywnych efektów. Warto chwalić je za każdym najmniejszy sukces, motywować do pokonywania swoich słabości i wspierać w chwilach zwątpienia. Każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, zwłaszcza jeśli jest wrażliwe i szybko się zraża, kiedy coś mu nie wychodzi.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz