Jak uchronić się przed czerniakiem?

Ochrona przed czerniakiem

Rak skóry to jeden z najgroźniejszych typów nowotworów, zwłaszcza jeśli mówimy o czerniaku. Zachorowalność na niego w ostatnich latach znacznie wzrosła, dlatego warto zrobić wszystko, aby w jak największym stopniu zredukować ryzyko wystąpienia u siebie nowotworowych zmian skórnych. Profilaktyka czerniaka jest o tyle istotna, że ten rodzaj nowotworu skóry atakuje coraz młodszych ludzi, nawet tych, którzy wydają się całkowicie zdrowi i pełni wigoru. Jak zatem uchronić się przed czerniakiem?

Jak powstaje czerniak?

Ten rodzaj nowotworu skóry powstaje z komórek (melanocytów) zawierających nasz naturalny barwnik, czyli melaninę. Powstaje ona w wyniku reakcji na promienie słoneczne, na które nasza skóra jest poddawana nieustannej ekspozycji. Czerniak najczęściej rozwija się w komórkach melanocytach, w których doszło do uszkodzenia DNA, czego następstwem jest niekontrolowane dzielenie się komórek i ich reprodukcja, w tym również komórek nowotworowych.

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak należy do jednych z najgroźniejszych dla człowieka nowotworów, gdyż jego rozpoznanie jest o wiele trudniejsze, niż mogłoby się to wydawać. Wiele z nas posiada ciemniejsze znamiona na skórze, tzw. pieprzyki, które posiadamy niemalże od urodzenia i nie wzbudzają one poczucia niepokoju. Bardzo często dochodzi jednak do pojawienia się nowych zmian barwnikowych, które mogą być pierwszą oznaką nowotworu, jednak do rozpoznania choroby dochodzi dopiero w momencie, gdy czerniakowi towarzyszą inne dolegliwości zdrowotne.

Czerniak: jak wygląda zmiana nowotworowa?

Im wcześniej zwrócimy się do lekarza z podejrzaną zmianą barwnikową na skórze, tym większa szansa na to, że choroba zostanie wykryta na wczesnym jej stadium. Jednak zanim to nastąpi, warto wiedzieć jak może wyglądać czerniak. Każda zmiana skórna pojawiająca się znienacka powinna zwrócić naszą uwagę, podobnie jak ciemnienie, krwawienie czy ropienie istniejących już pieprzyków. Wypukłe znamiona oraz ich asymetryczne kształty i nierównomierne zabarwienie także mogą okazać się objawami rozwijającego się nowotworu skóry.

Diagnostyka raka skóry: wideodermatoskopia

Jest to nieinwazyjne badanie komputerowe, które dzięki nowoczesnej technologii pozwala na wykrycie zmian nowotworowych na naszej skórze. Profesjonalnemu badaniu dermatologicznemu regularnie powinny poddawać się wszystkie osoby o jasnej karnacji, osoby posiadające liczne zmiany barwnikowe, a także osoby, u których w rodzinie wcześniej występowały przypadki czerniaka. Wiedodermatoskopia uratowała życie już niejednej osobie – wykrycie czerniaka na wczesnym etapie rozwoju choroby znacznie zwiększa szansę całkowitego wyleczenia.

Jak uchronić się przed rakiem skóry?

Całkowite wyeliminowanie ekspozycji na promienie słoneczne jest niemożliwe, jednak możemy znacznie ograniczyć ich szkodliwość. Przede wszystkim warto unikać sztucznych lamp UV jak te w solariach, które zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka nawet o 50%. Trzeba również unikać wychodzenia na pełne słońce w czasie największej intensywności promieni ultrafioletowych, czyli między godziną 11 a 15, które często powodują poważne poparzenia, a te z kolei podatność na zachorowanie na nowotwór. Ponadto, używanie kremów z filtrem powinno nam wejść w nawyk, nie tylko latem, ale również przez pozostałą część roku, kiedy słońce nie przestaje emitować szkodliwego dla skóry promieniowania.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz