Jak rozmawiać z dziećmi i czym je zająć w domowym zaciszu?

Rozmowa w domu z dzieckiem

Jak poradzić sobie ze zmienioną rzeczywistością siedząc w domu z dziećmi? Jak zająć im czas? Co odpowiadać na pytania: dlaczego nie wstajemy jak zwykle? Dlaczego nie idziemy do przedszkola? Czy mogę odwiedzić kolegów? Postarajmy się jak najszybciej wytłumaczyć dziecku co się dzieje w związku z pandemią koronawirusa i przedstawmy mu plan na najbliższe dni. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie. A tego potrzeba nam teraz najbardziej!

Jak rozmawiać?

Co robić z najmłodszymi i jak odpowiadać na pytania, związane ze zmienionym rytmem dnia i ograniczeniami, z jakimi przyszło nam teraz funkcjonować? Najlepszym sposobem, żeby oswoić dziecko z nową sytuacją jest szczerość i pokazanie, że może na nas polegać i jest bezpieczne. Po jakimś czasie maluch zrozumie, że fakt, iż nie chodzi teraz do przedszkola, wynika z przemyślanych decyzji, które służą nam wszystkim, łącznie z wujkami, kolegami i dziadkami. Zadbajmy o telefoniczny kontakt z najlepszą koleżanką i rodziną, za którymi dziecko może tęsknić. Można spróbować użyć w tym celu popularnych komunikatorów z funkcją wideo czatu. ”Opowiedz co się teraz zmieni (nie będziemy chodzić na plac zabaw), a co pozostanie takie samo (będziemy bawić się w ogrodzie)” – podpowiada rodzicom coach i praktyk dramy, Monika Perdjon.

Co robić?

Zapewnijmy dziecku codzienne rytuały, dający poczucie bezpieczeństwa plan dnia, podobny do tego, który obowiązuje w przedszkolu czy w szkole, z oczywistych względów ograniczając do zupełnego minimum aktywności na świeżym powietrzu. Czas na spotykanie się w większej grupie na placach zabaw czy plenerowych siłowniach zostawmy na później. W nadchodzącą wiosnę i lato będzie do tego jeszcze niejedna okazja. Wszystkim nam zależy na tym, by jak najszybciej wrócić do stanu normalności.

Wykażmy się kreatywnością!

Jeśli już przerobiliście wszystkie gry planszowe i przeczytaliście zaległe lektury, koniecznie odwiedźcie niezwykłe miejsce w sieci – Fabrykę Wyobraźni Endo! Polska marka odzieżowa, znana ze swoich kultowych ilustracji rodzimych artystów na dziecięcych ubraniach, przygotowała dla najmłodszych i tych nieco starszych mnóstwo inspiracji i pomysłów na dobrą zabawę, nie tylko w trakcie epidemii, ale także podczas zimniejszych czy deszczowych dni.

Na stronie www.fabrykawyobrazni.endo.pl znajdziemy  ilustracje z koszulek Endo, które można pobrać w formie kolorowanek! W dziale Do pobrania znajdziecie także kilka plakatów, które możecie teraz wykorzystać do małej metamorfozy dziecięcego pokoju.

Szkoła rysunku Endo to z kolei proste lekcje, które pokażą dzieciom, jak narysować pandę, wojownika ninja, wóz strażacki czy dinozaura.

W zakładce Kreatywne projekty nie zabraknie zaskakujących pomysłów Endo na fantastyczną zabawę, połączoną z nauką! Sztuka aborygenów, zabawa w odbicie lustrzane, malowanie na folii, stemple z owoców, mini latawiec czy własnoręczne wykonanie lornetki dla małego podróżnika – to tylko kilka z wielu fantastycznych pomysłów marki, jak zająć dzieci, by zrobić z nich młodych naukowców, malarzy i poszukiwaczy przygód! Zaręczamy, że tego rodzaju zadania dla najmłodszych będą w najbliższych dniach na wagę złota, jeśli nie chcemy widzieć naszych pociech przed ekranem telewizora czy tabletu.

Natomiast w zakładce Magazyn Endo znajdziemy mnóstwo porad dotyczących dzieci, edukacji, kultury, psychologii czy wychowania. Warto zajrzeć także do sekcji Konkursy i spróbować pokazać dziecku, jak fajnie jest być małym artystą, przy okazji próbując wygrać jedną z fantastycznych nagród. Uwierzcie, efekty pracy młodych adeptów sztuki mogą zaskoczyć wszystkich.

Wiosna za oknem

A skoro już siedzimy w domu, może warto pomyśleć nad poszukaniem nowej, wiosennej garderoby dla naszych milusińskich? W internetowym sklepie Endo pojawiły się właśnie genialne nowe kolekcje ubranek z ulubionymi bohaterami Waszych dzieci. Jak zwykle z zabawnymi hasłami, które wywołują szeroki uśmiech na twarzy. Nie tylko dziecięcej, bo w sklepie znajdziemy także poprawiające humor T-shirty dla mamy, taty, wujka i babci! Gdy zakończycie twórczą rodzinną aktywność, możecie zrobić wielką wystawę kreatywnych dzieł sztuki, z biletami, udawanym szampanem i szykownymi przekąskami. Kolorowe kreacje z Endo mile widziane!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz