Jak nauczyć malucha samodzielności?

Samodzielność u dziecka

Nieuchronnie zbliżający się moment zaprowadzenia dziecka po raz pierwszy do żłobka czy przedszkola jest niezwykle stresujący nie tylko dla naszych pociech, ale również dla nas jako matek. Choć inne mamy wspierają nas dobrym słowem i własnymi doświadczeniami, to w gruncie rzeczy nie wiemy czego możemy się spodziewać. Sen z powiek spędza nam obawa o samodzielność naszego malucha – czy poradzi sobie w nowej rzeczywistości? Można jednak wypróbować kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym nasze dziecko stanie się dużo bardziej zaradne.

Samodzielność u dziecka: nie pospieszać

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego niektórym maluchom nauka podstawowych czynności przychodzi wcześniej, innym później. Nie można jednak wymagać od dziecka rzeczy, które znacznie wykraczają poza jego aktualne predyspozycje fizyczne czy psychiczne. Nauka samodzielności u dziecka jest niezwykle złożonym procesem, dlatego bardzo ważne jest zachowanie cierpliwości i konsekwencja w naszych działaniach. Stopniowe wprowadzanie malucha w tajniki samodzielnego ubierania się, jedzenia czy usypiania jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.

Samodzielność u dziecka: nie wyręczać

Wyręczanie malucha na każdym kroku wcale nie pomoże mu w nabraniu pewności siebie, a co za tym idzie – znacznie później zacznie sobie radzić bez niczyjej pomocy. Powiedzmy sobie szczerze – wyręczanie czasem jest po prostu wygodne. Dziecko szybciej zje swój posiłek czy szybciej będzie gotowe do wyjścia, kiedy mu w tym pomożemy. Wyręczaniem i własną nagorliwością pozbawiamy malucha szansy na wykazanie się mniejszą bądź większą samodzielnością, co bardzo często prowadzi do zahamowania jego prawidłowego rozwoju. Choć pomagamy dziecku w dobrej wierze, to czasem robimy mu w ten sposób krzywdę. Każdy uczy się na własnych błędach – dzieci również, dlatego nie bójmy się dać im nieco więcej swobody i przestrzeni.

Samodzielność u dziecka: często chwalić

System kar i nagród istnieje niemal w każdym domu, w którym wychowuje się mały brzdąc, co warto wykorzystać również przy okazji nauki samodzielności. Nie chodzi jednak o to, by za każdą posprzątaną zabawkę fundować mu nową – nie tędy droga. Dzieci bardzo potrzebują uwagi i aprobaty – nawet najmniejsza pochwała powoduje, że maluchy wykazują się jeszcze większym zapałem i motywacją nad doskonaleniem swoich jeszcze nie do końca rozwiniętych umiejętności. Krytykować również trzeba, jednak należy robić to z wyczuciem – maluchy jako istotki niezwykle wrażliwe często zamykają się w sobie, co może prowadzić do widocznego regresu w ich rozwoju.

Samodzielność u dziecka: przyzwyczajać do nieobecności

Dla wielu dzieci moment rozstania z mamą czy tatą, nawet jeśli miałoby być to kilka minut, wywołuje bunt i histerię, co niezwykle utrudnia powrót do pracy zawodowej czy oddanie dziecka pod opiekę placówki dydaktyczno-wychowaczej. Bardzo cennym doświadczeniem dla malucha będzie stopniowe przyzwyczajanie go do swojej nieobecności. Oczywiście nie chodzi o pozostawianie go bez żadnej opieki – warto obserwować, jak nasze dziecko zachowuje się w towarzystwie opiekunek czy rówieśników. Nawet jeśli maluch doskonale radzi sobie z jedzeniem czy sprawnym ubieraniem się, problem z „trzymaniem się mamusinej spódnicy” może przysporzyć wiele kłopotów.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz