Jak namówić malucha do jedzenia?

Jedzenie u dziecka

Okres dorastania u dziecka to prawdziwy rollercoaster – wzlotów i upadków nie brakuje. Wie o tym każda mama i nikogo nie trzeba przekonywać, że pora karmienia potrafi być najgorszym momentem dnia. Dzieci jak to dzieci – bywają niezwykle wybredne, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowe i pożywne jedzenie, które dla wielu niejadków jest prawdziwą zmorą. Jadłospis malucha powinien być na tyle urozmaicony, aby jego rozwój przebiegał prawidłowo i bez większych problemów. Bardzo często zadajemy sobie jednak pytanie: jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Poznawanie nowych smaków poprzez zabawę

Dzieci bardzo często podchodzą z ogromną rezerwą do jedzenia potraw, których nie miały jeszcze okazji skosztować, szczególnie gdy są one przyrządzane na bazie warzyw czy innych produktów spożywczych, które pozostają dla nich wielką zagadką. Jest jednak na to sposób: zabawa w odgadywanie warzyw i owoców. Warto przygotować kilka znanych maluchowi produktów, przemycając wśród nich jeden nowy smak. Do zadań dziecka należy zgadnąć poszczególne potrawy tylko przy pomocy zmysłu smaku. Maluch nie widząc przygotowanych dla niego porcji z chęcią przystąpi do zabawy nawet nie wiedząc, że za chwilę stanie się wielkim fanem brokułów.

Wspólne gotowanie

Rodzinne przyrządzanie posiłków to nie tylko świetny sposób na zacieśnianie więzi, ale również szansa na zaszczepienie w dziecku chęci do jedzenia. Przygotowywanie potraw z jego pomocą wzbudzi w nim ciekawość, a do tego będzie dumne ze swojego wkładu w ugotowany obiad czy kolację. Bardzo często popełniamy błąd zabraniając maluchowi wstępu do kuchni podczas gotowania, a to w jeszcze większym stopniu zniechęca go do jedzenia.

Nic na siłę

Wmuszanie w dziecko papki z warzyw, kiedy widocznie nie ma na to najmniejszej ochoty wywoła skutek odwrotny do zamierzonego. Humorki malucha potrafią być bardzo uciążliwe, jednak karmienie go potrawą, która zaraz i tak wyląduje na jego ubraniu czy podłodze mija się z celem. Warto dać dziecku odrobinę swobody i możliwość wyboru – wraz z nasilającym się głodem zrozumie, że potrawka warzywna z ryżem wcale nie jest taka ohydna, na jaką wygląda.

Być dobrym przykładem

Dzieci bardzo często obserwują nas z daleka nawet wtedy, kiedy nawet nie jesteśmy tego świadome. Maluchy uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego od najmłodszych lat warto wpajać mu zdrowe nawyki żywieniowe. Nie oczekujmy od niejadka, że z radością sięgnie po brukselkę czy marchewkę, kiedy my w tym czasie zajadamy frytki czy czekoladki. Chcąc zachęcić malucha do jedzenia musimy świecić mu przykładem, znacznie ułatwiając sobie i jemu pory karmienia.

Kolorowo i z pomysłem

Dlaczego restauratorzy poświęcają tak wiele uwagi sposobowi podawania potraw serwowanych w lokalach? Natura ludzka już tak została zaprogramowana, że najpierw jemy oczami, dopiero później ustami. Ta sama zasada tyczy się najmłodszych – pusty talerz po posiłku w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zostanie mu podany. Maluchy uwielbiają kolorowe i kreatywnie podane jedzenie, czasem nawet wtedy, gdy na talerzu znajdują się warzywa nie do końca spotykające się z jego entuzjazmem. Ułożenie jedzenia w minki czy podobizny bajkowych bohaterów trwa zaledwie kilka chwil, a może całkowicie odmienić nastawienie dziecka do zjedzenia obiadu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz