Jak dbać o formę zimą?

Mówią, że w zdrowym ciele zdrowy duch i bardzo dużo w tym prawdy. Wprawianie ciała w ruch ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nie możemy pozwolić na to, aby dopadła nas zimowa chandra, a najlepszym sposobem na to jest postawienie na aktywność. Takie działanie sprawi, że bardzo mocno pobudzimy do działania układ immunologiczny, zwiększymy kondycję i sprawimy, że nasze samopoczucie będzie zdecydowanie lepsze. Jak więc dbać o formę zimą? Podpowiadamy.

Dbanie o formę zimą – bezpieczeństwo ponad wszystko

Na początku drogi o zadbanie o formę zimą powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest inny. Tworząc plan treningowy powinniśmy więc postawić na bezpieczeństwo, a co za tym idzie – przeanalizować nasze możliwości. W grę wchodzi kondycja organizmu, jak również prowadzony przez nas tryb życia. Trzeba koniecznie mierzyć siły na zamiary i nie forsować się zanadto, aby nie przynieść sobie więcej kłopotów niż pożytku.

Aktywność zimowa – zachowanie na mrozie

Kolejną ważną kwestią jest to, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, że nasz organizm musi zostać przyzwyczajony do mroźnych temperatur. Bardzo ważne jest więc to, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy aktywności, nauczyć się prawidłowego zachowania na mrozie, w tym oddychania. W praktyce oznacza to, że powinniśmy oddychać wyłącznie przez nos, kiedy wprawiamy ciało w ruch. Nie bez znaczenia pozostaje także regularna aplikacja kremów ochronnych bogatych w filtr UV. Konieczna jest także Jeśli postawimy na bieganie, koniecznie róbmy to na ugiętych nogach, aby zachować lepszą stabilność. Przed każdą aktywnością ważne jest przeprowadzenie rozgrzewki. Jeśli temperatura spadnie do -10 stopni C, to lepiej postawmy na trening w domu.

Aktywność zimą – spacery i bieganie, a może nordic walking?

Każda forma aktywności jest dobra, nieważne czy postawimy na spacer, bieganie czy też nordic walking. Najważniejsze jest to, aby dopasować ją do indywidualnych predyspozycji. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że trzeba się właściwie przygotować do treningów. Wśród przyjemnego wprawiania ciała w ruch trzeba wymienić także takie jak jazda na łyżwach, na nartach czy też snowboardzie. To bardzo popularne sporty zimowe, które angażują wiele partii mięśni, co pozytywnie wpływa na kondycję organizmu. Nie zapominajmy także o odpowiednim stroju, dobranym do warunków pogodowych i jednocześni przepuszczającym powietrze na tyle, że będziemy czuć się komfortowo. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o właściwą dietę, która wzmocni nasz organizm i da mu dużo energii do działania.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz