Holistyczne podejście do życia – co to znaczy?

Holistyczne podejście do życia

Koncepcja holistycznego podejścia do życia wiąże się z pojęciem holizmu. Filozofia, która zakłada całościowe podejście do kwestii zdrowia, a także życia – holizm (od greckiego holos – całość) liczy sobie już ponad 2000 lat. Jego podstawowe założenia były przedstawione już przez starożytnych uczonych z Chin i Indii. W społeczeństwach współczesnych zyskuje on sobie na nowo wielu zwolenników. To ludzie, którzy szukają odpowiedniego balansu w swoim życiu.

3 zasady holistycznego podejścia do życia

Holistyczne podejście do życia zakłada, że wpływ na ogólne zadowolenie z życia ma kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim istotna jest równowaga między naszym życiem fizycznym a psychicznym. Holistyczne podejście do życia zakłada odpowiedni balans na trzech różnych poziomach. Pierwszy – pleasant life, to jest poziom, na którym odczuwamy przyjemność z naszego życia. Drugi poziom, to tak zwany good life – na tym poziomie jesteśmy wówczas, kiedy uważamy, że nasze życie jest dobre. To czas kiedy mamy dobrą pracę, w której się realizujemy, a także  udane życie rodzinne. Trzeci najwyższy poziom to meaning full life. To sytuacja kiedy uważamy, że nasze życie ma znaczenie, kiedy jesteśmy w stanie realizować swoje wartości, a także kiedy uważamy, że nasze życie ma jakiś głębszy sens. To czas kiedy realizujemy nie tylko swoje pasje, ale również angażujemy się wiele innych zadań o dużym znaczeniu społecznym. Kluczem do dobrego życia jest doświadczanie tych trzech poziomów jednocześnie. Jeśli któryś z tych elementów będzie zaniedbany, to wówczas nie możemy myśleć o dobrym życiu.

Holizm w praktyce

Zastanowię się teraz, jak holistyczne podejście do życia przejawia się w praktyce. Przede wszystkim wspomnieliśmy wcześniej, że holizm opiera się na całościowym podejściu do naszego życia. Czyli, aby być szczęśliwym powinniśmy realizować się w sferze zawodowej, rodzinnej, a także w dobrym stanie utrzymywać nasze zdrowie. Wspomnieliśmy również, że jeśli jeden element jest zaniedbany, to rzutuje to na całość naszego życia. Weźmy za przykład osobę,która zmaga się z problemami żołądkowymi, przez co ma problemy z nieświeżym oddechem. Wówczas oczywiście całkowicie się zawala sfera społeczna życia takiej osoby, albowiem raczej unika ona kontaktów z innymi osobami. Holistyczne podejście do życia zakłada, że w takim wypadku nie skupiamy się na poprawie umiejętności interpersonalnych, ale raczej udajemy się do lekarza i rozpoczynamy leczenie dolegliwości żołądkowych. Wynika to z jednego z podstawowych założeń holizmu, że przyczyna jest ważniejsza od objawów.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz