Fizjoterapia uroginekologiczna w leczeniu nietrzymania moczu

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Każda kobieta planująca ciążę lub będąca już w ciąży, a także kobieta po porodzie, który odbył się siłami natury lub przez cesarskie cięcie powinna odwiedzić fizjo uroginekologa.

Cierpiące na nietrzymanie moczu kobiety niestety często wstydzą się dzielić problemem z najbliższym otoczeniem. Kłopotliwa przypadłość utrudnia udział w różnego rodzaju imprezach sportowych i towarzyskich, zmusza do rezygnacji z wyjazdów. Kobiety z nietrzymaniem moczu zaczynają obawiać się kontaktów intymnych, w wyniku czego nie zawsze mogą tworzyć normalne relacje. W rezultacie codzienność staje się trudniejsza, co prowadzić może nawet do depresji. Czy taki scenariusz jest koniecznością? Nie, dlatego że fizjo uroginekologia przychodzi z pomocą, znacznie poprawiając komfort życia osób z nietrzymaniem moczu.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu może rozwinąć się z wielu powodów w tym również za przyczyną napięcia nerwowego i przepracowania. Poza tym istnieje kilka głównych czynników, które prowokują rozwój problemu.

  • Trudny poród, któremu towarzyszy pęknięcie tkanek miękkich krocza lub silne rozciągnięcie mięśni dna miednicy
  • Nadwaga
  • Zmiany związane z menopauzą
  • Cechy kobiecej anatomii
  • W przypadku rozpoznanego nietrzymania moczu z parcia czynnikiem prowokującym może być zespół pęcherza nadreaktywnego

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową dziedziną fizjoterapii ukierunkowaną na leczenie dysfunkcji mięśni dna miednicy. Jest to model postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, który obok stosowania środków farmakologicznych może stanowić jeden z głównych elementów procesu leczenia.

Fizjoterapeuci uroginekologiczni https://www.femiplace.com.pl/oferta/fizjoterapia-uroginekologiczna wykorzystują nieinwazyjne i zindywidualizowane metody terapii manualnej i terapii ruchem. Efektem jest poprawa jakości życia pacjentki, czyli eliminacja objawów choroby. Fizjoterapeutka uroginekologiczna Wrocław niesie skuteczną pomoc przy nietrzymaniu moczu kobietom po porodzie, a także w okresie menopauzy.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – komu może pomóc?

Z gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej mogą skorzystać osoby w każdym wiek. Ta forma terapii słusznie kojarzy się z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie dna miednicy, ale nie tylko. W gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej analizowana jest postawa ciała, badane są drogi oddechowe, praca mięśni brzucha oraz stan kręgosłupa. Oceniane są także mięśnie dna miednicy. Specjalista pomaga nauczyć się łączyć ćwiczenia z prawidłowym oddychaniem oraz aktywować mięsień poprzeczny brzucha. W zależności od wyników procesu diagnostycznego wdrażane są procedury manualne i ruchowe. Może to być np. terapia manualna wykonywana w okolicy kręgosłupa i miednicy. W trakcie terapii specjalista może udzielić wskazówek dotyczących ewentualnych zmian w stylu życia, aktywności sportowej lub zawodowej prowadzącej do poprawy stanu zdrowia

Możesz również polubić

Dodaj komentarz