Dlaczego dobry plan dnia w przedszkolu to podstawa prawidłowego rodzaju dziecka?

edukacja dzieci

Wielu z nas może się wydawać, że plan zajęć w przedszkolu nie może być czymś skomplikowanym. Ten pogląd wynika z faktu, że podczas nauki wczesnoszkolnej skupiamy się głównie na zabawie, zamiast na żmudnym siedzeniu przy podręcznikach. Nie jest to jednak dobry trop – zajęcia w przedszkolu, nawet jeśli opierają się na grach i zabawach, mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i dobry plan zajęć powinien uwzględnić potrzeby każdego z maluchów indywidualnie. Jak więc powinien wyglądać taki rozkład dnia w przedszkolu?

Zajęcia sensoryczne – czyli nauka poprzez zabawę

Każdy dobry plan dnia w przedszkolu powinien zawierać zabawy sensoryczne, których zadaniem jest pomoc dziecku w lepszym poznaniu swoich odczuć i emocji. Czym są zajęcia sensoryczne? Mówiąc najprościej, to wszystkie zabawy, podczas których nasze dziecko uczy się odpowiednio rozpoznawać swoje odczucia i emocje i wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

Jak łatwo można się domyślić, zajęcia sensoryczne to bardzo szeroka grupa zabaw. Można zaliczyć do nich przesypywanie mąki z jednego garnuszka do drugiego, malowanie, czy lepienie z plasteliny, ale także skakanie na skakance, czy pokonywanie torów przeszkód. Wszystkie te czynności łączy jedna rzecz – pozwalają one dziecku wyrobić sobie odpowiedni bagaż doświadczeń odnośnie działania świata w bezproblemowy sposób.

Edukacja w przedszkolu

Chociaż system wychowawczy w przedszkolach skupia się głównie na nauce poprzez zabawę, jak w przypadku zajęć sensorycznych, nie możemy zapominać o klasycznej edukacji, wykorzystującej podręczniki. Przełoży się to zdecydowanie na pierwsze kroki dziecka w szkole i ułatwi mu podstawowe zadania edukacyjne.

W przypadku najmłodszych dzieci klasyczna edukacja wykorzystująca książki i czytanki także powinna być dostosowana do ich potrzeb i możliwości. W tym celu wykorzystuje się różne metody, mające za zadanie ułatwić dzieciom ich proces poznawczy. Przykładem takiej sytuacji może być nauka pisania za pomocą szlaczków, które w formie zabawy nauczą dzieci pisania liter i znaków.

Dodatkowe zajęcia

Bardzo ważnym elementem edukacji w przedszkolu są dodatkowe zajęcia, ukierunkowane na rozbudzanie pasji i zainteresowań naszych pociech. Warto jest wybrać takie elementy edukacji, które będą odpowiadały naszemu dziecku. Dla niektórych najlepsze będą zajęcia śpiewu, rytmiki i muzyki, inne dzieci lepiej odnajdą się, kiedy rodzic zapisze je na zajęcia z gotowania. Jest to bardzo indywidualna kwestia, którą powinien rozważyć każdy rodzic, biorąc pod uwagę potrzeby i temperament swojej pociechy.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz