Dbanie o panele fotowoltaiczne – jak to należy robić prawidłowo?
Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców zarówno prywatnych, jak również komercyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że inwestycja w nie generuje bardzo duże oszczędności, ale wiele zależy od tego w jaką jakość sprzętu zainwestujemy, a ponadto w jaki sposób go następnie eksploatujemy. Jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy.
Jakość paneli i ich fachowy montaż
Na początku drogi z instalacją fotowoltaiczną bez względu na to czy mamy do czynienia z fotowoltaiką we Wrocławiu czy też innym mieście, należy przygotować się na to, że czeka nas podjęcie decyzji o wyborze paneli. Absolutnie nie może stać się ona dziełem przypadku z uwagi na to, że konieczne jest ich maksymalne dopasowanie do zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Nie ma znaczenia czy mówimy o domu jednorodzinnym czy też o budynku użyteczności publicznej tudzież o komercyjnym. Każdy z nich ma inną i bezwzględnie jeśli chcemy w pełni swobodnie korzystać ze sprzętów wymagających dostępu do prądu w tym ogrzać pomieszczenia, musimy się do niej dostosować.
Nie bez znaczenia pozostaje także inwestowanie w jakość sprzętu. Kiepska na pewno nie wpisze się z założenia pt. sprostanie oczekiwań wespół z długą żywotnością. Każdemu inwestorowi zależy przecież na tym, aby panele wpisały się w założenia traktujące o tym, że koszty poniesione na zakup sprzętu się zwrócą, a ponadto po czasie będzie on generował oszczędności. Aby tak się jednak stało panele mają wyjść z fabryki sprawdzonego producenta, dla którego jakość każdego komponentu jest na wagę złota. Konieczne jest także korzystanie z wysokiej klasy rozwiązań technologicznych – w końcu branża OZE nieustannie się rozwija i co i rusz przynosi nowe rozwiązania.
Kolejną ważną kwestią jest fachowy montaż paneli. Oznacza to, że mogą one znaleźć się zarówno na dachu, jak i na gruncie oraz elewacji. W każdym z tych przypadków koniecznie zadbajmy o ich odpowiednią ekspozycję co w praktyce oznacza, że optymalną jest południowa. Takie działanie sprawi, że będziemy mogli wykorzystać ich potencjał. Nie bez znaczenia pozostaje kąt nachylenia na dachu (między 30 a 40 stopni), jak również właściwe przygotowanie terenu w przypadku montażu na gruncie.
Zobacz także: gazetatargowa.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-czy-jest-on-oplacalny/
Jak myć panele fotowoltaiczne
Mycie paneli fotowoltaicznych powinno być przeprowadzone zgodnie ze sztuką. W praktyce oznacza to, że nie może być ono wykonane jeśli nie jesteśmy w stanie sprostać pewnym standardom na tak zwaną własną rękę. Nic więc dziwnego, że wielu producentów zastrzega sobie prawo do czyszczenia modułów pod rygorem zerwania umowy z danym inwestorem. Zanim więc przejdziemy do działania zmierzającego do usuwania z paneli wszelkiego rodzaju kurzu, pyłu czy też mchu koniecznie sprawdźmy czy tego rodzaju zapis nie widnieje na naszej umowie. Jeśli nie, to już sami powinniśmy podjąć decyzję czy będziemy chcieli wyczyścić je samodzielnie czy też zlecić wykonanie prac profesjonalnej firmie.
Czyszczenie paneli powinno odbywać się cyklicznie. Optymalnie więc warto stawiać na częstotliwość dwóch razy do roku. Najlepiej jest usuwać zabrudzenia wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem – raz na wiosnę, a kolejny jesienią. Takie działanie na pewno przedłuży ich żywotność i pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał energetyczny. Pamiętajmy o tym, że wszelkiego rodzaju długo utrzymujące zabrudzenia mocno wpływają na pogorszenie jakości paneli. Nie możemy więc dopuścić do tego, aby takie działanie miało miejsce w naszym przypadku, jeśli chcemy mieć realny zwrot inwestycji, a następnie generować oszczędności. Więcej informacji można znaleźć na https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ .
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.